Az igaz világosság felragyogása - éjféli szentmise templomunkban

2019. december 26. (csütörtök) 21:10

Karácsony 2019.Az egyházi év egyik legmeghatóbb alkalma az éjféli szentmise karácsonykor. Különleges az időpont, hiszen az éjszaka közepén kerekedünk útnak, hogy felkeressük a templomot azért, hogy köszöntsük a Megváltót. Gyermekkorunk dalait énekeljük, különleges a díszítés. Az ünnep lényegét a szentmise könyörgése tömören megfogalmazza, amikor így fohászkodik a celebráns: "Istenünk, te az igaz világosság felragyogásával tetted fényessé ezt a legszentebb éjszakát. Kérünk, hogy akik Fiad megtestesülésének tündöklő titkát megismertük a földön, az ő örömeit is elnyerjük a mennyben."

Karácsony 2019.Karácsony 2019.

Egyházközségünk Szent Krisztina Női Karának zenés áhítata hangolja rá a híveket a szentmisére. Az ünnepélyes bevonulás alatt a félhomályból fokozatosan kapcsolódnak fel a fények, mígnem teljes fényárban úszik a templom. A plébános kezében a Kisjézus szobra a magasba emelve. Az Isten Fia, aki gyermekként jött közénk, az ünnepelt, akiről szól – kellene, hogy szóljon – karácsony.

Karácsony 2019.Karácsony 2019.Karácsony 2019.Karácsony 2019.

A prédikációban egy történet hangzik el egy vállalkozóról, aki bokros teendői között, amíg a dolgozóinak karácsonyi kalácsot vásárol, betéved a templomba. A betlehemet nézve zenét hall. Csak ő, senki más. Ezt a zenét hallja az utcán is. Szokásával ellentétben egy szegény asszonynak alamizsnát ad. Az irodában szintén hallja a zenét, így nem bocsátja el egy alkalmazottját, aki betegsége miatt már sokat hiányzott. Otthon újra hallja a dallamot, megsimogatja alvó gyermekét, akivel oly' keveset foglalkozott.

"Vajon ezen az éjszakán meghalljuk-e a betlehemi muzsikát? Vajon a mi szívünkben felcsendül-e a szeretetnek eme dallama, amely elvezet bennünket egymáshoz, mely képessé tesz bennünket arra, hogy embernek tekintsük a másik embert, mely képessé tesz bennünket arra, hogy többnek: testvérnek tekintsük a másik embert, amely képessé tesz bennünket arra, hogy meg tudjuk ölelni a feleségünket vagy a férjünket, a gyermekeinket vagy a szüleinket, rokonainkat, barátainkat, és valahogy más legyen az idei betlehemi éjszaka." –Ezekkel a gondolatokkal ad útmutatót a történetet követően Zoltán atya.

Karácsony 2019. Karácsony 2019.Karácsony 2019.Karácsony 2019.

A szentmisét követően a MOFÉM Fúvószenekar karácsonyi dalokat játszva várja a híveket. A templom előtti téren meleg tea és forralt bor mellett folytatódik karácsony ünneplése.

Karácsony 2019. Karácsony 2019.

Plébánosunk egy ajándékkal is készült az éjféli szentmisén:

Szöveg és képek: Horváth Gábor